2018 Results

10m Air Rifle Prone SH1

Classification SH1

  • Spinal Cord Injury- Paraplegia (The loss of motor or sensory function in lower extremities).
  • Single or bilateral amputations in lower extremities.
  • Combination of loss of strength and flexibility in the ankle, knee, or hip joints.
  • Minimum of 40% loss of mobility in the ankle, knee, or hip joints.
  • Minimum of 40% loss of flexibility in the ankle, knee, or hip joints.
  • May use a wheelchair due to balance or standing/walking ability.
  • Shooters in this classification that also have an upper body impairment that impacts their ability to load their own equipment and may ask the competition director to allow for their assistant to load the air rifle during competition.
  • Spasticity Grade 2-3 Ashworth Scale lower extremities / Poor lower extremities coordination.

Finals

Medal Rank Name Team Results
Gold Captain RICE, Stephen UK 247.3
Silver O-4/Maj SELLERS, Teresa Air Force 242.5
Bronze E-6/SSgt PACHECO, Jason Marine Corps 218.4
4th Place E-6/SSG HELMEN, Michael Army 198.2
5th Place E-7/SFC OLSEN, Matthew Army 179.1
6th Place O-3/CPT RODGERS, Charles Army 156.9
7th Place E-7/MSgt CHRISTIANSEN, Michael Air Force 138.2
8th Place E-5/SGT WEASNER, Jonathan Army 118.6

Preliminaries (Round 1 and 2) June 3rd & 4th Results (Combined)

Medal Rank Name Team 1 2 3 4 Total
1st Place Q Captain RICE, Stephen UK 103.9 105 101.7 103.3 413.9
2nd Place Q E-7/MSgt CHRISTIANSEN, Michael Air Force 101.5 103.4 101.2 102.6 408.7
3rd Place Q O-4/Maj SELLERS, Teresa Air Force 101.3 100.1 103.4 101.8 406.6
4th Place Q E-6/SSgt PACHECO, Jason Marine Corps 103 103 99.8 98.6 404.4
5th Place Q E-7/SFC OLSEN, Matthew Army 99 101.2 98.1 101.4 399.7
6th Place Q E-6/SSG HELMEN, Michael Army 98.8 100.5 97.5 101.9 398.7
7th Place Q O-3/CPT RODGERS, Charles Army 100.3 98.1 100.7 99.5 398.6
8th Place Q E-5/SGT WEASNER, Jonathan Army 101.8 95.4 100.6 100.5 398.3
9th Place E-3/LCpl GAFFEY, Brent Marine Corps 101.3 97.4 99 100.5 398.2
10th Place Flt Lt MILLNER, Richard UK 97.5 103.8 99.5 96.1 396.9
11th Place O-4/MAJ TRUESDALE, Christina Army 93.8 100 99.8 98.2 391.8
12th Place E-6/SSG KENDRICK, Altermese Army 99.8 96.9 95 97.1 388.8
13th Place E-4/SrA MORFINENCISO, Rafael Air Force 96.6 95.9 99.1 96.4 388
14th Place E-3/PFC JAHN, Lauren Army 93.1 99.9 100 94.2 387.2
15th Place E-6/SSG ALEWINE, Ross Army 99.3 91.9 89.6 96.5 377.3
16th Place E-6/PO1 DUSSEAU, John Navy 89.7 97.5 89.6 95.9 372.7
17th Place O-4/MAJ ZIEGLER, Adam SOCOM 86.8 86.5 91.4 89.1 353.8
18th Place Sgt NANSON, Kevin Canada 85.4 82.2 87.4 83.6 338.6
19th Place Bombardier WILSON, David UK 78.6 87.6 77 86.2 329.4
20th Place Capt BROOKS, Philip Canada 80.7 76.3 77.2 68.5 302.7