2018 Results

Individual Compound Open

Classification Open

  • Applicable to all athletes with the exception for the Visually Impaired.

Final

Medal Rank Name Team
 Gold E-5/SSgt MEYER, John Air Force
 Silver E-5/SSgt YOUNG, Brent Air Force
 Bronze E-5/Sgt MORAVARGAS, Juan Marine Corps
4th Place E-5/SGT CROOK, David Army
5th Place E-5/SGT AVERRE, Aaron Army
6th Place E-7/CPO ERICKSON, Joshua Navy
7th Place E-7/GySgt DANE, Charles Marine Corps
8th Place E-8/SCPO MILLS, David Navy

Gold & Bronze Medal Face-off

Team Score
Gold Medal Face-off (Finals) #5 vs #6 (Bracket Play)
5th - YOUNG, Brent (Air Force) 116
6th - MEYER, John (Air Force) 117
Bronze Medal Game Face-off (Finals) #1 vs #3 (Bracket Play)
1st - MORAVARGAS, Juan (Marine Corps) 111
7th - CROOK, David (Army) 109

Head 2 Head Elimination Bracket (4 Rounds with 3 Arrows Per)

Team Score
Head 2 Head Elimination (Semifinals) #1 vs #5 (Bracket Play)
1st - MORAVARGAS, Juan (Marine Corps) 113
5th - YOUNG, Brent (Air Force) 115
Head 2 Head Elimination (Semifinals) #6 vs #7 (Bracket Play)
7th - CROOK, David (Army) 110
6th - MEYER, John (Air Force) 117
Head 2 Head Elimination (Quarterfinals) #1 vs #8 (Bracket Play)
1st - MORAVARGAS, Juan (Marine Corps) 117
8th - DANE, Charles (Marine Corps) 110
Head 2 Head Elimination (Quarterfinals) #4 vs #5 (Bracket Play)
4th - MILLS, David (Navy) 106
5th - YOUNG, Brent (Air Force) 115
Head 2 Head Elimination (Quarterfinals) #3 vs #6 (Bracket Play)
3rd - ERICKSON, Joshua (Navy) 111
6th - MEYER, John (Air Force) 117
Head 2 Head Elimination (Quarterfinals) #2 vs #7 (Bracket Play)
2nd - AVERRE, Aaron (Army) 112
7th - CROOK, David (Army) 116

Preliminaries June 7th (60 Arrows total)

Medal Rank Name Team Average Arrow Total
1st Place Q E-5/Sgt MORAVARGAS, Juan Marine Corps 9.73 584
2nd Place Q E-5/SGT AVERRE, Aaron Army 9.70 582
3rd Place Q E-7/CPO ERICKSON, Joshua Navy 9.65 579
4th Place Q E-8/SCPO MILLS, David Navy 9.47 568
5th Place Q E-5/SSgt YOUNG, Brent Air Force 9.45 567
6th Place Q E-5/SSgt MEYER, John Air Force 9.43 566
7th Place Q E-5/SGT CROOK, David Army 9.38 563
8th Place Q E-7/GySgt DANE, Charles Marine Corps 9.37 562
9th Place O-3/CPT WILSON, Alex Army 9.37 562
10th Place E-7/GySgt GODFREY JR., Douglas Marine Corps 9.33 560
11th Place E-5/SGT SIXKILLER, Brent Army 9.32 559
12th Place E-5/Sgt HARGROVE, Matthew Marine Corps 9.32 559
13th Place E-6/SSG BURCH, Christopher SOCOM 9.27 556
14th Place SGT MURGATROYD, Steve Canada 9.25 555
15th Place E-6/PO1 DUSSEAU, John Navy 9.20 552
16th Place E-8/MSG COLON JR., Rolando Army 9.10 546
17th Place E-4/Cpl GILMAN, Thomas Marine Corps 9.08 545
18th Place E-3/SN HOLLINGSWORTH, Dakota Navy 9.02 541
19th Place E-8/MSG BRODT, Benjamin SOCOM 8.93 536
20th Place E-6/TSgt LOGAN, Russell Air Force 8.90 534
21st Place E-5/PO2 GONZALEZ, Emmanuel Navy 8.90 534
22nd Place E-7/GySgt HUDGINS, Tiffany SOCOM 8.85 531
23rd Place E-6/HM1 BROWN, Daniel SOCOM 8.75 525
24th Place E-7/SFC GAYTAN, Lucio SOCOM 8.75 525
25th Place E-3/LCpl MADDUX, Matthew Marine Corps 8.75 525
26th Place E-8/MSG ROESSLER, Scotty SOCOM 8.73 524
27th Place E-5/SGT MONROE, Mark Marine Corps 8.70 522
28th Place O-4/MAJ TRUESDALE, Christina Army 8.67 520
29th Place E-7/MSgt WILLIAMS, Brian Air Force 8.53 512
30th Place E-7/CPO CHASE, Thomas Navy 8.48 509
31st Place E-7/MSgt LEBRUN, Vickie Air Force 8.35 501
32nd Place O-4/Maj SHAFRAN, Stacie Air Force 8.32 499
33rd Place Special Agent LICKMAN, Bill Air Force 8.13 488
34th Place E-6/SSG ALEWINE, Ross Army 7.98 479
35th Place MCpl MORAND, Chris Canada 7.62 457
36th Place Bombardier WILSON, David UK 7.12 427