2018 Results

Individual Recurve Open

Classification Open

  • Applicable to all athletes with the exception for the Visually Impaired.

Final

Medal Rank Name Team
 Gold E-4/PO3 HEDINGTON, Damion Navy
 Silver E-3/PFC JAHN, Lauren Army
 Bronze O-5/Lt Col MCAVOY, Melissa Air Force
4th Place E-7/MSgt GUINN, Kenneth Air Force
5th Place E-6/SSgt BAREFOOT, Michael Marine Corps
6th Place E-8/MSG DONALDSON, Christopher SOCOM
7th Place O-3/CPT RODGERS, Charles Army
8th Place Lt Cdr SAUNDERS, Jason UK

Gold & Bronze Medal Face-off

Team Score
Gold Medal Face-off (Finals) #5 vs #7 (Bracket Play)
5th - HEDINGTON, Damion (Navy) 96
7th - JAHN, Lauren (Army) 91
Bronze Medal Game Face-off (Finals) #1 vs #3 (Bracket Play)
1st - MCAVOY, Melissa (Air Force) 105
3rd - GUINN, Kenneth (Air Force) 94

Head 2 Head Elimination Bracket (4 Rounds with 3 Arrows Per)

Team Score
Head 2 Head Elimination (Semifinals) #1 vs #5 (Bracket Play)
1st - MCAVOY, Melissa (Air Force) 100
5th - HEDINGTON, Damion (Navy) 105
Head 2 Head Elimination (Semifinals) #7 vs #3 (Bracket Play)
7th - JAHN, Lauren (Army) 92
3rd - GUINN, Kenneth (Air Force) 85
Head 2 Head Elimination (Quarterfinals) #1 vs #8 (Bracket Play)
1st - MCAVOY, Melissa (Air Force) 103
8th - BAREFOOT, Michael (Marine Corps) 99
Head 2 Head Elimination (Quarterfinals) #4 vs #5 (Bracket Play)
4th - DONALDSON, Christopher (SOCOM) 97
5th - HEDINGTON, Damion (Navy) 98
Head 2 Head Elimination (Quarterfinals) #3 vs #6 (Bracket Play)
3rd - GUINN, Kenneth (Air Force) 101
6th - RODGERS, Charles (Army) 94
Head 2 Head Elimination (Quarterfinals) #2 vs #7 (Bracket Play)
2nd - SAUNDERS, Jason (UK) 70
7th - JAHN, Lauren (Army) 88

Preliminaries June 7th (60 Arrows total)

Medal Rank Name Team Average Arrow Total
1st Place Q O-5/Lt Col MCAVOY, Melissa Air Force 8.63 518
2nd Place Q Lt Cdr SAUNDERS, Jason UK 8.52 511
3rd Place Q E-7/MSgt GUINN, Kenneth Air Force 8.33 500
4th Place Q E-8/MSG DONALDSON, Christopher SOCOM 8.12 487
5th Place Q E-4/PO3 HEDINGTON, Damion Navy 7.98 479
6th Place Q O-3/CPT RODGERS, Charles Army 7.95 477
7th Place Q E-3/PFC JAHN, Lauren Army 7.85 471
8th Place Q E-6/SSgt BAREFOOT, Michael Marine Corps 7.77 466
9th Place E-7/SFC RODRIGUEZ, Julio Army 7.73 464
10th Place E-7/MSgt CHRISTIANSEN, Michael Air Force 7.53 452
11th Place E-6/SSG HELMEN, Michael Army 7.53 452
12th Place E-8/SCPO LONGWORTH, Bill Navy 7.30 438
13th Place E-3/SN NORTH, Christopher Navy 7.28 437
14th Place E-6/SSgt DUNAWAY, James Marine Corps 7.27 436
15th Place E-6/PO1 SCHMIDT, Tyson Navy 7.17 430
16th Place E-7/SFC FOILES, Daniel Army 7.13 428
17th Place O-2/1st Lt NOVACK, Ryan Air Force 7.05 423
18th Place E-6/TSgt RAMIREZ, Fabian SOCOM 7.05 423
19th Place E-6/SSG KENDRICK, Altermese Army 6.97 418
20th Place E-4/SrA STOLBERG, Hannah Air Force 6.85 411
21st Place E-5/SSgt WEBB, Mario SOCOM 6.83 410
22nd Place E-6/SSG HORTON, Charles SOCOM 6.82 409
23rd Place Sgt NEWMAN, Elizabeth Canada 6.82 409
24th Place E-8/MSG ALLEN, Curtis SOCOM 6.80 408
25th Place O-3/LT FERGUSON, Patrick SOCOM 6.62 397
26th Place E-6/SSgt PACHECO, Jason Marine Corps 6.60 396
27th Place E-6/SSgt COOK, Benjamin Marine Corps 6.18 371
28th Place E-5/SSgt CAVAZOS, Vincent Air Force 6.15 369
29th Place SGT PULLEN, Damian UK 5.65 339
30th Place GDMN O'BRIEN, Tom UK 5.63 338
31st Place E-4/SrA MORFINENCISO, Rafael Air Force 5.58 335
32nd Place E-6/SSgt BRINK, Jefferson Marine Corps 5.35 321
33rd Place E-6/SSgt REINGOUD, Anthony Marine Corps 5.28 317
34th Place E-4/PO3 GARZA JR., Jaime Navy 5.18 311
35th Place Mr PAYNE, Matthew Australia 4.67 280
36th Place LCPL BOND, Michael UK 4.48 269
37th Place LCPL MORLEY, Chris UK 4.47 268
38th Place E-5/PO2 LABAN, Joshua Navy 4.37 262
39th Place AET FAIRBAIRN, Angela UK 4 240