United Kingdom

Help for Heroes supports service members and veterans with injuries and illnesses attributable to their service in the British Armed Forces. No matter when someone served, we believe that those prepared to put their lives second, deserve a second chance at life. Through recovery services such as Sports Recovery, Grants, Mental Health, Fellowship and Career Recovery, Help for Heroes aims to empower athletes to look beyond illness and injury, regain their purpose, reach their potential, and have a positive impact on society. Our vast network of professionals and partners not only help serving members of the Armed Forces, but also former service members and their families.

Team United Kingdom

Archery

Michael Bond

L CPL

Michael Bond

L CPL

Events: Archery, Indoor Rowing

Angela Fairbairn

AET

Angela Fairbairn

AET

Events: Archery, Field, Indoor Rowing, Powerlifting, Sitting Volleyball

Chris Morley

LCPL

Chris Morley

LCPL

Events: Archery, Powerlifting

Tom O'Brien

GDMN

Tom O'Brien

GDMN

Events: Archery, Field, Powerlifting

Damian Pullen

SGT

Damian Pullen

SGT

Events: Archery, Swimming, Wheelchair Basketball

Jason Saunders

Lt Cdr

Jason Saunders

Lt Cdr

Events: Archery

David Wilson

Bombardier

David Wilson

Bombardier

Events: Archery, Field, Shooting, Sitting Volleyball

Cycling

Simon Chapman

WO

Simon Chapman

WO

Events: Cycling, Sitting Volleyball, Swimming

Steven Cook

Leading Hand

Steven Cook

Leading Hand

Events: Cycling, Swimming

David Dewar

SGT

David Dewar

SGT

Events: Cycling, Indoor Rowing, Powerlifting, Shooting, Wheelchair Basketball

Lisa Heath

Cpl

Lisa Heath

Cpl

Events: Cycling, Track, Wheelchair Basketball

Richard Heather

PTE

Richard Heather

PTE

Events: Cycling, Indoor Rowing, Swimming, Track

Mark Howells

Cpl

Mark Howells

Cpl

Events: Cycling

Jonathan Knott

Flt Lt

Jonathan Knott

Flt Lt

Events: Cycling

Simon Lovett

Trooper

Simon Lovett

Trooper

Events: Cycling

Isabel Marland

Cpl

Isabel Marland

Cpl

Events: Cycling, Sitting Volleyball, Swimming

Richard Millner

Flt Lt

Richard Millner

Flt Lt

Events: Cycling, Shooting, Wheelchair Basketball

David Parker

LCPL

David Parker

LCPL

Events: Cycling, Indoor Rowing

Ian Primmer

SGT

Ian Primmer

SGT

Events: Cycling, Shooting, Swimming

David Rose

Flight Sergeant

David Rose

Flight Sergeant

Events: Cycling, Swimming, Wheelchair Basketball

Amanda Spurr

SGT

Amanda Spurr

SGT

Events: Cycling

Darren Williams

Cpl

Darren Williams

Cpl

Events: Cycling, Indoor Rowing, Sitting Volleyball, Swimming

Field

Angela Fairbairn

AET

Angela Fairbairn

AET

Events: Archery, Field, Indoor Rowing, Powerlifting, Sitting Volleyball

Kennie Hill

Fus

Kennie Hill

Fus

Events: Field, Powerlifting

Lucy Holt

SAC

Lucy Holt

SAC

Events: Field, Sitting Volleyball, Swimming, Wheelchair Basketball

Lisa Johnston

Cpl

Lisa Johnston

Cpl

Events: Field, Sitting Volleyball, Swimming, Wheelchair Basketball

Tom O'Brien

GDMN

Tom O'Brien

GDMN

Events: Archery, Field, Powerlifting

David Wilson

Bombardier

David Wilson

Bombardier

Events: Archery, Field, Shooting, Sitting Volleyball

Indoor Rowing

Matthew Aspinall

Private

Matthew Aspinall

Private

Events: Indoor Rowing, Swimming, Track, Wheelchair Basketball

Michael Bates

Cpl

Michael Bates

Cpl

Events: Indoor Rowing, Powerlifting, Track, Wheelchair Basketball

Michael Bond

L CPL

Michael Bond

L CPL

Events: Archery, Indoor Rowing

David Dewar

SGT

David Dewar

SGT

Events: Cycling, Indoor Rowing, Powerlifting, Shooting, Wheelchair Basketball

Angela Fairbairn

AET

Angela Fairbairn

AET

Events: Archery, Field, Indoor Rowing, Powerlifting, Sitting Volleyball

Richard Heather

PTE

Richard Heather

PTE

Events: Cycling, Indoor Rowing, Swimming, Track

Thomas Hunter

Lance Bombadier

Thomas Hunter

Lance Bombadier

Events: Indoor Rowing, Track

Steve Johnston

CPL

Steve Johnston

CPL

Events: Indoor Rowing, Shooting, Swimming

Grace Lewis-Flannigan

Sgt

Grace Lewis-Flannigan

Sgt

Events: Indoor Rowing, Sitting Volleyball

David Parker

LCPL

David Parker

LCPL

Events: Cycling, Indoor Rowing

Nigel White

Leading Hand

Nigel White

Leading Hand

Events: Indoor Rowing, Powerlifting

Darren Williams

Cpl

Darren Williams

Cpl

Events: Cycling, Indoor Rowing, Sitting Volleyball, Swimming

Powerlifting

Michael Bates

Cpl

Michael Bates

Cpl

Events: Indoor Rowing, Powerlifting, Track, Wheelchair Basketball

David Dewar

SGT

David Dewar

SGT

Events: Cycling, Indoor Rowing, Powerlifting, Shooting, Wheelchair Basketball

Angela Fairbairn

AET

Angela Fairbairn

AET

Events: Archery, Field, Indoor Rowing, Powerlifting, Sitting Volleyball

Kennie Hill

Fus

Kennie Hill

Fus

Events: Field, Powerlifting

Chris Morley

LCPL

Chris Morley

LCPL

Events: Archery, Powerlifting

Tom O'Brien

GDMN

Tom O'Brien

GDMN

Events: Archery, Field, Powerlifting

Nigel White

Leading Hand

Nigel White

Leading Hand

Events: Indoor Rowing, Powerlifting

Shooting

David Dewar

SGT

David Dewar

SGT

Events: Cycling, Indoor Rowing, Powerlifting, Shooting, Wheelchair Basketball

Daniel Fraser

Cpl

Daniel Fraser

Cpl

Events: Shooting, Sitting Volleyball

Steve Johnston

CPL

Steve Johnston

CPL

Events: Indoor Rowing, Shooting, Swimming

Richard Millner

Flt Lt

Richard Millner

Flt Lt

Events: Cycling, Shooting, Wheelchair Basketball

Ian Primmer

SGT

Ian Primmer

SGT

Events: Cycling, Shooting, Swimming

Stephen Rice

Captain

Stephen Rice

Captain

Events: Shooting, Swimming

David Wilson

Bombardier

David Wilson

Bombardier

Events: Archery, Field, Shooting, Sitting Volleyball

Sitting Volleyball

Simon Chapman

WO

Simon Chapman

WO

Events: Cycling, Sitting Volleyball, Swimming

Angela Fairbairn

AET

Angela Fairbairn

AET

Events: Archery, Field, Indoor Rowing, Powerlifting, Sitting Volleyball

Daniel Fraser

Cpl

Daniel Fraser

Cpl

Events: Shooting, Sitting Volleyball

Darren Hardy

Capt

Darren Hardy

Capt

Events: Sitting Volleyball, Track

Lucy Holt

SAC

Lucy Holt

SAC

Events: Field, Sitting Volleyball, Swimming, Wheelchair Basketball

Lisa Johnston

Cpl

Lisa Johnston

Cpl

Events: Field, Sitting Volleyball, Swimming, Wheelchair Basketball

Grace Lewis-Flannigan

Sgt

Grace Lewis-Flannigan

Sgt

Events: Indoor Rowing, Sitting Volleyball

David Longmore

Surg Lt Cdr

David Longmore

Surg Lt Cdr

Events: Sitting Volleyball

Isabel Marland

Cpl

Isabel Marland

Cpl

Events: Cycling, Sitting Volleyball, Swimming

Alison Waddie

MJR

Alison Waddie

MJR

Events: Sitting Volleyball, Swimming

Darren Williams

Cpl

Darren Williams

Cpl

Events: Cycling, Indoor Rowing, Sitting Volleyball, Swimming

David Wilson

Bombardier

David Wilson

Bombardier

Events: Archery, Field, Shooting, Sitting Volleyball

Swimming

Matthew Aspinall

Private

Matthew Aspinall

Private

Events: Indoor Rowing, Swimming, Track, Wheelchair Basketball

Simon Chapman

WO

Simon Chapman

WO

Events: Cycling, Sitting Volleyball, Swimming

Steven Cook

Leading Hand

Steven Cook

Leading Hand

Events: Cycling, Swimming

Helen Gredington

SAC

Helen Gredington

SAC

Events: Swimming, Wheelchair Basketball

Darren Hale

LCpl

Darren Hale

LCpl

Events: Swimming

Richard Heather

PTE

Richard Heather

PTE

Events: Cycling, Indoor Rowing, Swimming, Track

Lucy Holt

SAC

Lucy Holt

SAC

Events: Field, Sitting Volleyball, Swimming, Wheelchair Basketball

Steve Johnston

CPL

Steve Johnston

CPL

Events: Indoor Rowing, Shooting, Swimming

Lisa Johnston

Cpl

Lisa Johnston

Cpl

Events: Field, Sitting Volleyball, Swimming, Wheelchair Basketball

Isabel Marland

Cpl

Isabel Marland

Cpl

Events: Cycling, Sitting Volleyball, Swimming

Ian Primmer

SGT

Ian Primmer

SGT

Events: Cycling, Shooting, Swimming

Damian Pullen

SGT

Damian Pullen

SGT

Events: Archery, Swimming, Wheelchair Basketball

Stephen Rice

Captain

Stephen Rice

Captain

Events: Shooting, Swimming

David Rose

Flight Sergeant

David Rose

Flight Sergeant

Events: Cycling, Swimming, Wheelchair Basketball

Alison Waddie

MJR

Alison Waddie

MJR

Events: Sitting Volleyball, Swimming

Darren Williams

Cpl

Darren Williams

Cpl

Events: Cycling, Indoor Rowing, Sitting Volleyball, Swimming

Track

Matthew Aspinall

Private

Matthew Aspinall

Private

Events: Indoor Rowing, Swimming, Track, Wheelchair Basketball

Michael Bates

Cpl

Michael Bates

Cpl

Events: Indoor Rowing, Powerlifting, Track, Wheelchair Basketball

Darran Challis

WO2

Darran Challis

WO2

Events: Track

Darren Hardy

Capt

Darren Hardy

Capt

Events: Sitting Volleyball, Track

Lisa Heath

Cpl

Lisa Heath

Cpl

Events: Cycling, Track, Wheelchair Basketball

Richard Heather

PTE

Richard Heather

PTE

Events: Cycling, Indoor Rowing, Swimming, Track

Thomas Hunter

Lance Bombadier

Thomas Hunter

Lance Bombadier

Events: Indoor Rowing, Track

Craig Petherbridge

Leading Hand

Craig Petherbridge

Leading Hand

Events: Track

Wheelchair Basketball

Matthew Aspinall

Private

Matthew Aspinall

Private

Events: Indoor Rowing, Swimming, Track, Wheelchair Basketball

Michael Bates

Cpl

Michael Bates

Cpl

Events: Indoor Rowing, Powerlifting, Track, Wheelchair Basketball

David Dewar

SGT

David Dewar

SGT

Events: Cycling, Indoor Rowing, Powerlifting, Shooting, Wheelchair Basketball

Helen Gredington

SAC

Helen Gredington

SAC

Events: Swimming, Wheelchair Basketball

Lisa Heath

Cpl

Lisa Heath

Cpl

Events: Cycling, Track, Wheelchair Basketball

Lucy Holt

SAC

Lucy Holt

SAC

Events: Field, Sitting Volleyball, Swimming, Wheelchair Basketball

Lisa Johnston

Cpl

Lisa Johnston

Cpl

Events: Field, Sitting Volleyball, Swimming, Wheelchair Basketball

Richard Millner

Flt Lt

Richard Millner

Flt Lt

Events: Cycling, Shooting, Wheelchair Basketball

Damian Pullen

SGT

Damian Pullen

SGT

Events: Archery, Swimming, Wheelchair Basketball

David Rose

Flight Sergeant

David Rose

Flight Sergeant

Events: Cycling, Swimming, Wheelchair Basketball